Mummon Makkaraperunat 500 g pakaste
6430028234271
Pohjolan Peruna Oy
Customer request
Sales unit
ST
Sales amount:
20
ST
VAT %:
13.5%
Delivery & availability
Product type:
Order product
If you want to buy order products in smaller quantities, please contact your C&C manager or sales manager
We combined two Finnish favorites: Mummon Crinkle cut French fries and Atria Punainen lenkki sausage cubes. An easy and quick alternative for everyday life and evening gatherings. Mummon french fries with sausage cubes; the perfect product for a delicious treat!
Ingredients
French fries 71 % (Finnish potato, vegetable oil (rapeseed, rape)), sausage 29 % (meat 41 % (pork, beef), water, potato starch, lard, tallow, mechanically reclaimed pork (Finland), iodised salt, potato fiber, stabilizer (E450), dextrose, maltodextrin, antioxidant (E301), seasoning (coriander, ginger, white pepper, fennel), sodium nitrite preservative, aromas (e.g. paprika, nutmeg)). Pork and beef origin Finland. Meat content 12 %. Meat and ingredients comparable to meat 16 %. Salt content 0,6 %.
Origin of product
| Country of manufacture | Finland  |
Nutritional properties
| Free From |
Gluten 
Lactose  |
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 800  kJ |
| Energy content (kcal) | 191  kcal |
| fat, total | 10  g |
| fatty acids, total saturated | 2.6  g |
| Carbohydrates | 20.4  g |
| Sugars, total | 0.7  g |
| Protein | 3.8  g |
| Salt | 0.6  g |
| Additive Name |
E450 Diphosphates 
E301 Sodium ascorbate  |
| Last processing | Finland |
| Brand Name | Mummon |
| Packaging label | Goods from Finland Blue Swan |
| Storage type | Frozen goods |
| Packaging type code | Bag |
| Handling Instructions Code Reference |
Foodstuffs
Frozen product Heat sensitive |
| Preparation instructions (Fin) | Valmistus uunissa: Kuumenna uuni 220 asteeseen. Levitä makkaraperunat jäisinä uunipellille ohueksi kerrokseksi. Kypsennä välillä sekoittaen noin 15-18 minuuttia tai kunnes makkaraperunoiden pinta on saanut kauniin värin. Mausta makusi mukaan ja tarjoa välittömästi. Valmistus rasvakeittimellä: Paista makkaraperunat 175 asteessa kahdessa erässä noin 2-3 minuuttia. Valmistus airfryerilla: Kaada pussin sisältö paistoastiaan. Kypsennä 200 asteessa noin 11-13 minuuttia. Sekoita muutaman kerran paiston aikana. |
| Preparation instructions (Swe) | Beredninganvisning i ugn: Värm ugnen till 220 grader. Bred ut påsens innehåll ur frysan på en ugnsplåt. Ställ plåten i ugnen och grädda ca. 15-18 minuter eller tills potatisen och korvbitarna är vackert bruna. Krydda enligt egen smak och servera genast. Beredninganvisning i fritös: Fritera i små doser i 175 grader 2-3 minuter. Beredninganvisning i luftfritös: Håll påsens i korgen. Grädda i 200 grader i ungefär 11-13 minuter. Blanda om några gånger under gräddningen. |
| Consumer storage instructions (fin) | Pakastimessa (-18 °C tai kylmempi), parasta ennen -päiväykseen saakka. |
| Consumer storage instructions (swe) | I frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före datum. |
| Consumer storage instructions (eng) | In freezer (-18 °C or colder), see the best before date. |
| Minimum storage handling temperature | -20 °C |
| Maximum storage handling temperature | -18 °C |
| Manufacturer GLN | 6430028239993 |
| Manufacturer Party Name | Pohjolan Peruna Oy |
| Contact Name | Pohjolan Peruna Oy |
| Contact Address | Kenttätie 9 86400 VIHANTI |





