Oispa Quesadilla Pollo picante 8x180g =1,44kg
6430078913218
Kruunu Herkku Oy FT
Uutuus
Myyntiyksikkö
KPL
ME1 koko:
1
KPL
Alv-%:
13.5%
Toimitus ja saatavuus
Tuotetyyppi:
Tilaustuote
Mikäli haluat ostaa tilaustuotteena olevia tuotteita pienemmissä erissä, ole yhteydessä alueesi myynti- tai pikatukkupäällikköön
Tasty and spicy quesadilla melts in your mouth. We fill soft tortilla wraps with a delicious minced chicken filling, seasoned with chili, cayenne pepper, red onion, and garlic. The whole delight is topped with chili mayonnaise, not forgetting the melting cheese and fresh tomato in the filling. The product is lactose-free and high-salted. Heat quesadilla until crispy in an oven, on a griddle or on a grill. Container includes 8 pieces filled quesadillas, à 180 gram. Kruunu Herkku – hand‐cooked food from Juva, with a love for ingredients.
Ainesosat
Tortilla (WHEAT flour, water, rapeseed oil, sugar, emulsifier (E471), raising agents (E500, E450), salt, acid (E296)), minced chicken 18 % (chicken meat (Finland), water, iodised salt), grated CHEESE (pasteurised MILK, salt, starter culture), tomato, red onion, jalapeño, coriander, mayonnaise (rapeseed oil, water, EGG YOLK, vinegar, sugar, salt, lemon juice concentrate, flavouring, colour (E160c)), chilli sauce (rapeseed oil, tomato purée, glucose-fructose syrup, red wine vinegar, sugar syrup, chilli, cayenne pepper, garlic, onion, paprika, black pepper, turmeric, salt, preservative (E202), colour (E120)), spice blend (paprika, chilli pepper, coriander, turmeric, black pepper, fenugreek, oregano, cumin, fennel, rosemary, lemon juice powder, sugar, garlic).
Origin of product
| Country of manufacture | Finland  |
Origin of ingredients
| Wheat tortilla |
Percentage of ingredient : 35 
Last processing : Netherlands  |
| Chicken |
Percentage of ingredient : 18 
Birth : Finland  Slaughter : Finland  |
Nutritional properties
| Contains allergen(s) |
Cereals containing gluten and its derivatives 
Wheat and its derivatives  Milk and its derivatives  Eggs and their derivatives in the product  |
| Free From | Lactose  |
| High | Sodium Salt  |
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 1167  kJ |
| Energy content (kcal) | 279  kcal |
| fat, total | 15.7  g |
| fatty acids, total saturated | 3.6  g |
| Carbohydrates | 22.2  g |
| Sugars, total | 2.1  g |
| Protein | 11.3  g |
| Salt | 1.28  g |
| Carbohydrates of which lact. | 0.01  g |
| Additive Name |
E500 Sodium Carbonates 
E450 Diphosphates  E202 Potassium sorbate  E120 Cochineal, Carminic acid, Carmines  E471 Mono- and diglycerides of fatty acids  |
| Brand Name | Oispa |
| Packaging label | Made in Finland Flag with Key |
| Packaging type code | Box |
| Trade Item Regulation Type Code | Animal id health mark |
| Handling Instructions Code Reference | Foodstuffs |
| Number Of Servings Per Package | 8 |
| Consumer storage instructions (fin) | Säilytys alle +6 °C |
| Consumer storage instructions (swe) | Förvaring under +6 °C |
| Consumer storage instructions (eng) | Storage below +6 °C |
| Minimum storage handling temperature | 2 °C |
| Maximum storage handling temperature | 6 °C |
| Regulatory Permit Identification | FI 091-16 EU |
| Manufacturer GLN | 6420614919996 |
| Manufacturer Party Name | Kruunu Herkku Oy |
| Contact Name | Kruunu Herkku Oy |
| Contact Address | Tehtaantie 12, 51900 Juva |





