Oispa Wrap lins-fajita 6x250g =1,5kg
6430078913546
Kruunu Herkku Oy FT
New
Sales unit
ST
Sales amount:
1
ST
VAT %:
13.5%
Delivery & availability
Product type:
Order product
If you want to buy order products in smaller quantities, please contact your C&C manager or sales manager
A melt-in-your-mouth wrap takes the taste experience to new heights. We fill the tomato tortilla with a flavorful vegetable filling featuring red lentils, fava beans, red bell pepper, and crisp lettuce. The fajita seasoning gives the wrap an elegant flavor note. The filling is also wrapped with red onion, fresh lettuce, and bell pepper. The product is dairy-free. Container includes 6 wraps, à 250 gram. Kruunu Herkku – hand‐cooked food from Juva, with a love for ingredients.
Ingredients
Tortilla (WHEAT flour, water, vegetable oil, spices (tomato powder, paprika, basil), sugar, raising agents (E500, E450), emulsifier (E471), salt, acid (E296)), cooked red lentils 14% (water, red lentils), fava beans, red onion, paprika, lettuce, mayonnaise (rapeseed oil, water, EGG YOLK, vinegar, sugar, salt, lemon juice concentrate, flavouring, paprika extract), fajita seasoning 0.8% (paprika, chilli, coriander, turmeric, black pepper, fenugreek, oregano, cumin, fennel, rosemary, onion, salt, lemon juice powder, sugar, garlic, cayenne pepper), salt, lemon juice (contains SULPHITES), smoked paprika, cayenne pepper, chilli, thickener (modified potato starch, potato starch, maltodextrin, sunflower oil).
Origin of product
| Country of manufacture | Finland  |
Origin of ingredients
| Wheat tortilla |
Percentage of ingredient : 36 
Last processing : Netherlands  |
| Lentil |
Percentage of ingredient : 15 
Farming : Canada  Farming : Turkey  |
Nutritional properties
| Contains allergen(s) |
Cereals containing gluten and its derivatives 
Wheat and its derivatives  Eggs and their derivatives in the product  Sulfur Dioxide and Sulfits  |
| Free From | Milk  |
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 898  kJ |
| Energy content (kcal) | 215  kcal |
| fat, total | 9.8  g |
| fatty acids, total saturated | 1.1  g |
| Carbohydrates | 24  g |
| Sugars, total | 2.2  g |
| Protein | 5.6  g |
| Salt | 1.13  g |
| Additive Name |
E500 Sodium Carbonates 
E450 Diphosphates  E471 Mono- and diglycerides of fatty acids  E224 Potassium metabisulphite  E296 Malic acid  |
| Brand Name | Oispa |
| Packaging label | Made in Finland Flag with Key |
| Packaging type code | Box |
| Trade Item Regulation Type Code | Animal id health mark |
| Handling Instructions Code Reference | Foodstuffs |
| Consumer storage instructions (fin) | Säilytys alle +6 °C |
| Consumer storage instructions (swe) | Förvaring under +6 °C |
| Consumer storage instructions (eng) | Storage below +6 °C |
| Minimum storage handling temperature | 2 °C |
| Maximum storage handling temperature | 6 °C |
| Regulatory Permit Identification | FI 091-16 EU |
| Manufacturer GLN | 6420614919996 |
| Manufacturer Party Name | Kruunu Herkku Oy |
| Contact Name | Kruunu Herkku Oy |
| Contact Address | Tehtaantie 12, 51900 Juva |





