Rollfoods Chicken Fingers Grazy Herbs 40g (+/- 5g) 3x1kg pakaste
4002823010040
Rollfoods Oy Ab
Sales unit
ST
Sales amount:
1
ST
VAT %:
13.5%
Delivery & availability
Product type:
Order product
If you want to buy order products in smaller quantities, please contact your C&C manager or sales manager
Breaded, cooked and meaty chicken piece. The crispy breading includes paprika, poppy seeds and herbs. Sales unit: approximately 75 pcs × 40 g (+/- 5 g). Meat content 56%. Suitable for chicken baskets, salads, and dipping. Can be heated in a pan, oven, deep fryer, or air fryer.
Ingredients
Chicken meat (56 %), WEAT FLOUR, water, vegetable oil( rapeseeds oil, sunflower), modified strach (contains WHEAT), corn granulate, table salt, poppy seeds, herbs, spieces ( contains MUSTARD), WHEAT GLUTEN, dextrose, hydrolysed rapeseed protein, starch, flavouring , maltodextrin, yeast extract, suger, yeast, BARLEY MALT EXTRACT, caramel suger. May contain traces of MILK, EGG, SOY, CELERY.
Origin of product
| Country of manufacture | Germany  |
Origin of ingredients
| Chicken meat |
Percentage of ingredient : 56 
Slaughter : European Union  Rearing : European Union  |
Nutritional properties
| Contains allergen(s) |
Cereals containing gluten and its derivatives 
Wheat and its derivatives  Barley and barley products  Mustard or its derivatives  |
| May contain allergen(s) |
Milk and its derivatives 
Celery or its derivatives  Soybeans and its derivatives  Eggs and their derivatives in the product  |
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 170  kJ |
| Energy content (kcal) | 714  kcal |
| fat, total | 6.6  g |
| fatty acids, total saturated | 0.4  g |
| Carbohydrates | 12.8  g |
| Sugars, total | 1  g |
| Protein | 14.5  g |
| Salt | 1.52  g |
| Carbohydrates of which lact. | 0  g |
| Last processing | Germany |
| Brand Name | Rollfoods |
| Storage type | Frozen goods |
| Packaging type code | Box |
| Handling Instructions Code Reference |
Foodstuffs
Do Not Refreeze Frozen product |
| Preparation instructions (Fin) | Valmista jäisenä rasvakeittimessä 175 °C:ssa noin 2–3 minuuttia tai uunissa 225 °C:ssa noin 3–4 minuuttia. |
| Preparation instructions (Swe) | Tillaga frysta i fritös vid 175 °C i cirka 2–3 minuter eller i ugn vid 185 °C i cirka 3–4 minuter. |
| Consumer storage instructions (fin) | Pakaste, säilytys -18°C tai sitä kylmemmässä. Sulanutta tuotetta ei saa jäädyttää uudelleen. |
| Consumer storage instructions (swe) | Fryst produkt, förvara vid -18°C eller kallare. Upptinad produkt får inte frysas igen. |
| Consumer storage instructions (eng) | Frozen product, stored at -18°C or below. Thawed product must not be refrozen. |
| Minimum storage handling temperature | -25 °C |
| Maximum storage handling temperature | -18 °C |
| Manufacturer GLN | 6416661999999 |
| Manufacturer Party Name | Oy Rollfoods Ab |
| Contact Name | Oy Rollfoods Ab |
| Contact Address | Robert Huberin tie 16 B, 01510 Vantaa |





