Rollfoods Chicken Nugget Tempura 20g (+/- 4g) 2x1,5kg pakaste
4002823121883
Rollfoods Oy Ab
Myyntiyksikkö
KPL
ME1 koko:
1
KPL
Alv-%:
13.5%
Toimitus ja saatavuus
Tuotetyyppi:
Tilaustuote
Mikäli haluat ostaa tilaustuotteena olevia tuotteita pienemmissä erissä, ole yhteydessä alueesi myynti- tai pikatukkupäällikköön
Tempura-breaded, cooked and meaty chicken nugget. Sales unit: approximately 150 pcs × 20 g (+/- 4 g). Meat content 54%. Nuggets are easy to heat in a pan, oven, deep fryer, or air fryer.
Ainesosat
Chicken meat with skin (54 %) (chicken meat 45 %, chicken skin 9 %), WHEAT flour, water, rapeseed oil, maize flour, starch, salt, WHEAT starch, EGG albumen powder, flavouring (contains EGG), raising agents (E450, E500), spices (contains CELERY), yeast, whey powder (MILK), dextrose, sunflower oil, May contain traces of MUSTARD and SOYA.
Origin of product
| Country of manufacture | Germany  |
Origin of ingredients
| Chicken meat with skin |
Percentage of ingredient : 54 
Rearing : European Union  Slaughter : European Union  |
Nutritional properties
| Contains allergen(s) |
Cereals containing gluten and its derivatives 
Wheat and its derivatives  Eggs and their derivatives in the product  Milk and its derivatives  Celery or its derivatives  |
| May contain allergen(s) |
Mustard or its derivatives 
Soybeans and its derivatives  |
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 973  kJ |
| Energy content (kcal) | 233  kcal |
| fat, total | 12.3  g |
| fatty acids, total saturated | 1.9  g |
| Carbohydrates | 18.4  g |
| Sugars, total | 0.7  g |
| Protein | 11.4  g |
| Salt | 0.9  g |
| Carbohydrates of which lact. | 0.08  g |
| Last processing | Germany |
| Brand Name | Rollfoods |
| Storage type | Frozen goods |
| Packaging type code | Box |
| Handling Instructions Code Reference |
Foodstuffs
Do Not Refreeze Frozen product |
| Preparation instructions (Fin) | Valmista jäisenä rasvakeittimessä 175 °C:ssa noin 3–4 minuuttia, uunissa 185 °C:ssa noin 6 minuuttia tai pannulla öljyssä keskilämmöllä noin 8–10 minuuttia. |
| Preparation instructions (Swe) | Tillaga frysta i fritös vid 175 °C i cirka 3–4 minuter, i ugn vid 185 °C i cirka 6 minuter eller i panna med olja på medelvärme i cirka 8–10 minuter. |
| Consumer storage instructions (fin) | Pakaste, säilytys -18°C tai sitä kylmemmässä. Sulanutta tuotetta ei saa jäädyttää uudelleen. |
| Consumer storage instructions (swe) | Fryst produkt, förvara vid -18°C eller kallare. Upptinad produkt får inte frysas igen. |
| Consumer storage instructions (eng) | Frozen product, stored at -18°C or below. Thawed product must not be refrozen. |
| Minimum storage handling temperature | -25 °C |
| Maximum storage handling temperature | -18 °C |
| Manufacturer GLN | 6416661999999 |
| Manufacturer Party Name | Oy Rollfoods Ab |
| Contact Name | Oy Rollfoods Ab |
| Contact Address | Robert Huberin tie 16 B , 01510 Vantaa |





