Wihuri Juustokaurasämpylä 95g
4740376003279
Lunden Food Oy
New
Sales unit
ST
Sales amount:
2
ST
VAT %:
13.5%
Delivery & availability
Product type:
Order product
If you want to buy order products in smaller quantities, please contact your C&C manager or sales manager
Ingredients
Bread (WHEAT FLOUR, water, WHOLEGRAIN OATS 19% (grains, flour, flakes), WHOLEGRAIN WHEAT FLOUR, WHEAT GLUTEN, WHEAT LEAVEN, yeast, sugar, iodized salt, rapeseed oil, preservative (E200), RYE MALT, flour treatment agent (E300)), mayonnaise (water, rapeseed oil, canola oil, vinegar, modified starch, sugar, salt, DRIED EGG YOLK, stabilizers (E415, E412), MUSTARD FLAVOURING, preservatives (E202, E211), colorant (E160a)), cheese 11 % (MILK, salt, leaven, rennet), paprika, frillice salad. The egg in the product comes from cage-free hens.
Origin of product
| Country of manufacture | Estonia  |
Origin of ingredients
| Egg |
Percentage of ingredient :  
Last processing : European Union  |
Nutritional properties
| Contains allergen(s) |
Cereals containing gluten and its derivatives 
Wheat and its derivatives  Rye and its derivatives  Milk and its derivatives  Eggs and their derivatives in the product  Mustard or its derivatives  |
| Contains |
Preservatives 
Colouring Agents  |
| Free From | Lactose  |
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 1117  kJ |
| Energy content (kcal) | 265  kcal |
| fat, total | 11  g |
| fatty acids, total saturated | 2.8  g |
| Carbohydrates | 27  g |
| Sugars, total | 2  g |
| fibre | 3.7  g |
| Protein | 11.5  g |
| Salt | 1  g |
| Carbohydrates of which lact. | 0.01  g |
| Additive Name |
E200 Sorbic acid 
E300 Ascorbic acid  E415 Xanthan gum  E412 Guar gum  E202 Potassium sorbate  E211 Sodium benzoate  E160a Carotenes  |
| Brand Name | Wihuri |
| Packaging type code | Bag |
| Handling Instructions Code Reference |
Foodstuffs
Unstackable Heat sensitive |
| Consumer storage instructions (fin) | Säilytys alle +6 °C |
| Consumer storage instructions (swe) | Förvaras under +6 °C |
| Consumer storage instructions (eng) | Do not store above +6°C |
| Minimum storage handling temperature | 0 °C |
| Maximum storage handling temperature | 6 °C |
| Manufacturer GLN | 4742476000004 |
| Manufacturer Party Name | Lunden Food OÜ |
| Contact Name | Wihuri Oy Aarnio |
| Contact Address | Suokalliontie 3, Vantaa |





