Wihuri Juustoruisleipä 130g
4740376003262
Lunden Food Oy
New
Sales unit
ST
Sales amount:
1
ST
VAT %:
13.5%
Delivery & availability
Product type:
Order product
If you want to buy order products in smaller quantities, please contact your C&C manager or sales manager
Ingredients
Rye bread (RYE LEAVEN (water, WHOLE RYE FLOUR, WHEAT FLOUR, WHOLE RYE (flour, malt), potato flakes, sugar syrup, water, yeast, WHEAT GLUTEN, iodized salt, flour treatment agent (E300)), tomato, CHEESE 15 %, frillice salad, margarine (rapeseed oil, water, vegetable fats (palm fat, coconut fat in varying proportions), salt, emulsifier (E471), flavouring, A and D2 vitamins, colorant (E160a)).
Origin of product
| Country of manufacture | Estonia  |
Nutritional properties
| Contains allergen(s) |
Milk and its derivatives 
Cereals containing gluten and its derivatives  Rye and its derivatives  Wheat and its derivatives  |
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 916  kJ |
| Energy content (kcal) | 219  kcal |
| fat, total | 9.8  g |
| fatty acids, total saturated | 4.3  g |
| Carbohydrates | 22  g |
| Sugars, total | 1.5  g |
| fibre | 5  g |
| Protein | 8.4  g |
| Salt | 0.9  g |
| Carbohydrates of which lact. | 0.01  g |
| Additive Name |
E300 Ascorbic acid 
E471 Mono- and diglycerides of fatty acids  E160a Carotenes  |
| Brand Name | Wihuri |
| Packaging type code | Bag |
| Handling Instructions Code Reference |
Heat sensitive
Unstackable Foodstuffs |
| Consumer storage instructions (fin) | Säilytys alle +6 °C |
| Consumer storage instructions (swe) | Förvaras under +6 °C |
| Consumer storage instructions (eng) | Do not store above +6°C |
| Minimum storage handling temperature | 0 °C |
| Maximum storage handling temperature | 6 °C |
| Manufacturer GLN | 4742476000004 |
| Manufacturer Party Name | Lunden Food OÜ |
| Contact Name | Wihuri Oy Aarnio |
| Contact Address | Suokalliontie 3, Vantaa |





