Wihuri Feta-pinaatti pikkupatonki 120g
4740376003286
Lunden Food Oy
New
Sales unit
ST
Sales amount:
1
ST
VAT %:
13.5%
Delivery & availability
Product type:
Order product
If you want to buy order products in smaller quantities, please contact your C&C manager or sales manager
Ingredients
Bread (WHEAT FLOUR, water, iodized salt, WHEAT LEAVEN, emulsifiers (E472e, E322), dextrose, WHEAT GLUTEN, antioxidant (E300)), tomato, lactose-free feta cheese 14 % (SHEEP'S MILK, GOAT'S MILK, salt, leaven, rennet), lactose-free cream cheese (BUTTERMILK, CREAM, salt, lactase enzyme, leaven), spinach 4 %, roasted paprika (paprika, water, salt, wine vinegar, sugar), pumpkin seeds, modified starch, salt, black pepper. With high salt content.
Origin of product
| Country of manufacture | Estonia  |
Nutritional properties
| Contains allergen(s) |
Milk and its derivatives 
Cereals containing gluten and its derivatives  Wheat and its derivatives  |
| Contains | Colouring Agents  |
| Free From | Lactose  |
| High | Sodium Salt  |
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 825  kJ |
| Energy content (kcal) | 197  kcal |
| fat, total | 7.1  g |
| fatty acids, total saturated | 3.6  g |
| Carbohydrates | 25  g |
| Sugars, total | 1.3  g |
| fibre | 1.8  g |
| Protein | 8  g |
| Salt | 1.4  g |
| Carbohydrates of which lact. | 0.01  g |
| Additive Name |
E472e Mono- and diacetyl tartaric acid esters 
E322 Lecithins  E300 Ascorbic acid  |
| Brand Name | Wihuri |
| Packaging type code | Bag |
| Handling Instructions Code Reference |
Foodstuffs
Unstackable Heat sensitive |
| Consumer storage instructions (fin) | Säilytys alle +6 °C |
| Consumer storage instructions (swe) | Förvaras under +6 °C |
| Consumer storage instructions (eng) | Do not store above +6°C |
| Minimum storage handling temperature | 0 °C |
| Maximum storage handling temperature | 6 °C |
| Manufacturer GLN | 4742476000004 |
| Manufacturer Party Name | Lunden Food OÜ |
| Contact Name | Wihuri Oy Aarnio |
| Contact Address | Suokalliontie 3, Vantaa |





