Wihuri Kalkkuna kaurasämpylä 115g
4740376003293
Lunden Food Oy
New
Sales unit
ST
Sales amount:
1
ST
VAT %:
13.5%
Delivery & availability
Product type:
Order product
If you want to buy order products in smaller quantities, please contact your C&C manager or sales manager
Ingredients
Bread (WHEAT FLOUR, water, WHOLE OAT 19 % (groats, flour, cereal), WHOLE WHEAT FLOUR, WHEAT GLUTEN, WHEAT LEAVEN, yeast, sugar, iodized salt, rapeseed oil, preservative (E200), RYE MALT, flour treatment agent (E300)), turkey ham 26 % (turkey breast fillet 95 %, water, salt, stabilizers (E451, E450), dextrose, antioxidant (E316), preservative (E250)), mayonnaise (water, rapeseed oil, canola oil, vinegar, modified starch, sugar, salt, DRIED EGG YOLK, stabilizers (E415, E412), MUSTARD FLAVOURING, preservatives (E202, E211), colorant (E160a)), paprika, frillice salad. With high salt content. The egg in the product comes from cage-free hens.
Origin of product
| Country of manufacture | Estonia  |
Origin of ingredients
| Egg |
Percentage of ingredient :  
Rearing : European Union  |
Nutritional properties
| Contains allergen(s) |
Eggs and their derivatives in the product 
Cereals containing gluten and its derivatives  Wheat and its derivatives  Rye and its derivatives  Mustard or its derivatives  |
| Contains |
Colouring Agents 
Preservatives  |
| Free From | Lactose  |
| High | Sodium Salt  |
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 893  kJ |
| Energy content (kcal) | 212  kcal |
| fat, total | 7.1  g |
| fatty acids, total saturated | 0.7  g |
| Carbohydrates | 23  g |
| Sugars, total | 2.1  g |
| fibre | 3.1  g |
| Protein | 13  g |
| Salt | 1.2  g |
| Carbohydrates of which lact. | 0.01  g |
| Additive Name |
E200 Sorbic acid 
E300 Ascorbic acid  E451 Triphosphates  E450 Diphosphates  E316 Sodium erythorbate  E250 Sodium nitrite  E415 Xanthan gum  E412 Guar gum  E202 Potassium sorbate  E211 Sodium benzoate  E160a Carotenes  |
| Brand Name | Wihuri |
| Packaging type code | Bag |
| Handling Instructions Code Reference |
Foodstuffs
Unstackable Heat sensitive |
| Consumer storage instructions (fin) | Säilytys alle +6 °C |
| Consumer storage instructions (swe) | Förvaras under +6 °C |
| Consumer storage instructions (eng) | Do not store above +6°C |
| Manufacturer GLN | 4742476000004 |
| Manufacturer Party Name | Lunden Food OÜ |
| Contact Name | Wihuri Oy Aarnio |
| Contact Address | Suokalliontie 3, Vantaa |





