Baba falafel natural 19g/4kg frozen
6430056262161
Baba Foods Oy
Försäljningsenhet
ST
Försäljparti stl:
1
ST
Moms %:
13.5%
Delivery and availability
Produkttyp:
Beställningsprodukt
Om du vill köpa beställningsprodukter i minder partier, vänligen kontakta försäljnings- eller partihandelschefen i ditt område.
A mildly flavoured, tasty chickpea ball made with traditional recipe. Preservative-free, gluten-free and vegan.
Ingredienser
Chickpea 69 % (Canada), onion, potato starch, rapeseed oil, garlic, spices (e.g. black pepper) sea salt, leavening agent (backing powder), psyllium
Origin of product
| Country of manufacture | Finland  |
Nutritional properties
| May contain allergen(s) | Sesame seeds or its derivatives  |
| Free From |
Preservatives 
Gluten  |
| Source of |
Protein 
Fibre  |
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 715  kJ |
| Energiasisältö (kcal) | 171  kcal |
| Rasvaa | 5  g |
| Rasvaa, josta tyydyttyneitä rasvoja | 0.2  g |
| Hiilihydraattia | 21.6  g |
| Hiilihydraattia, josta sokereita | 1.8  g |
| Ravintokuitua | 4.1  g |
| Proteiinia | 8.1  g |
| Suolaa | 1.1  g |
| Lisäaineen nimi / E-numero | E500 Natriumkarbonaatti  |
| Brand Name | Baba |
| Storage type | Frozen goods |
| Packaging type code | Box |
| Handling Instructions Code Reference | Frozen product |
| Consumer storage instructions (fin) | Säilytys -18 °C tai alle. |
| Consumer storage instructions (swe) | Förvaringr -18 °C eller kallare. |
| Consumer storage instructions (eng) | Storing -18 °C or colder. |
| Minimum storage handling temperature | -30 °C |
| Maximum storage handling temperature | -18 °C |
| Opened item lifespan (days) | 5 pv |
| Trade Item Key Words (Fin) |
baba
menestysresepti lähi-itä vegepulla vege kasvispyörykkä kasvispulla kasvisruoka falafeli falaffel |
| Trade Item Key Words (Eng) |
baba
success recipe middle east veggie ball veggie vegetable ball vegetable patty vegetarian food falafel |
| Trade Item Key Words (Swe) |
veggiebullar
veggie veggie ball middle-eastern |
| Manufacturer GLN | 6430056269993 |
| Manufacturer Party Name | Baba Foods Oy |
| Contact Name | Baba Foods Oy |
| Contact Address | Asentajankatu 5, 00880 Helsinki |
| Diet type code |
Vegan
Kosher Grain free |





