Baba Falafel Seasoned 19g/4kg Pakaste
6430056263212
Baba Foods Oy
Myyntiyksikkö
KPL
ME1 koko:
1
KPL
Alv-%:
13.5%
Toimitus ja saatavuus
Tuotetyyppi:
Tilaustuote
Mikäli haluat ostaa tilaustuotteena olevia tuotteita pienemmissä erissä, ole yhteydessä alueesi myynti- tai pikatukkupäällikköön
Spicy, slightly sweet, and versatile falafel ball. Free from preservatives, gluten-free, and vegan.
Ainesosat
Organic chickpeas 57% (Turkey), onion, water, potato starch, rapeseed oil,umami broth (water, salt, flavoring, sugar, onion, stabilizer (xanthan gum),spices), cane sugar, garlic, spices (incl. black pepper), salt,raising agent (baking powder), psyllium. May contain sesame seeds
Origin of product
| Country of manufacture | Finland  |
Origin of ingredients
| Chickpea |
Percentage of ingredient : 57 
Rearing : Turkey  |
Nutritional properties
| May contain allergen(s) | Sesame seeds or its derivatives  |
| Free From | Gluten  |
| Source of |
Protein 
Fibre  |
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 703  kJ |
| Energy content (kcal) | 168  kcal |
| fat, total | 4.7  g |
| fatty acids, total saturated | 0.2  g |
| Carbohydrates | 22.7  g |
| Sugars, total | 4  g |
| fibre | 3.8  g |
| Protein | 6.6  g |
| Salt | 1.3  g |
| Brand Name | Baba |
| Storage type | Frozen goods |
| Packaging type code | Box |
| Handling Instructions Code Reference | Frozen product |
| Consumer storage instructions (fin) | Säilytys -18 °C tai alle. |
| Consumer storage instructions (swe) | Förvaringr -18 °C eller kallare. |
| Consumer storage instructions (eng) | Storing -18 °C or colder. |
| Minimum storage handling temperature | -30 °C |
| Maximum storage handling temperature | -18 °C |
| Opened item lifespan (days) | 5 pv |
| Trade Item Key Words (Fin) |
baba
menestysresepti lähi-itä vegepulla vege kasvispyörykkä kasvispulla kasvisruoka falafeli falaffel |
| Avainsanat (eng.) |
baba
success recipe middle east veggie ball veggie vegetable ball vegetable patty vegetarian food falafel |
| Avainsanat (ruotsi) |
veggiebullar
veggie veggie ball middle-eastern |
| Valmistajan GLN | 6430056269993 |
| Valmistajan nimi | Baba Foods Oy |
| Yrityksen nimi | Baba Foods Oy |
| Yrityksen osoite | Asentajankatu 5, 00880 Helsinki |
| Ruokavaliotieto |
Vegaaniruokavalio
Kosher Viljaton ruokavalio |





