Porlammin Vege Plus viipaleet 150g
6416961000661
Porlammin Meijeri Oy
Försäljningsenhet
ST
Försäljparti stl:
8
ST
Moms %:
13.5%
Delivery and availability
Produkttyp:
Beställningsprodukt
Om du vill köpa beställningsprodukter i minder partier, vänligen kontakta försäljnings- eller partihandelschefen i ditt område.
När du längtar efter den utsökta smaken av ost men vill välja helt veganskt, välj Porlammis Vege Plus. Detta finländska växtbaserade ostalternativ tillverkas på Porlom Mejeri i Lappträsk, östra Nyland – helt utan animaliska ingredienser. Vege Plus är mjölkfritt, laktosfritt, glutenfritt och sojafritt, vilket gör det lämpligt för nästan alla. Det är också berikat med viktiga näringsämnen som vitamin D, vitamin B12 och kalcium, vilket stödjer ditt välbefinnande i vardagen. I det mångsidiga sortimentet hittar du precis rätt alternativ för dina behov – mjuka skivor till bröd eller hamburgare, fylliga hela bitar för skivning och goda strimlor till pizza eller lasagne. Vege Plus är ett inhemskt och ansvarsfullt val.
Ingredienser
Water, coconut oil 25%, modified starch, corn starch, thickening agent (xanthan gum), nutritional yeast flakes, salt, white wine vinegar, kalcium, D-vitamine, preservative(potassium sorbate)
Produktens ursprung
| Tillverkningsland | Suomi  |
Ingrediensernas ursprung
| Vatten |
Ainesosan määrä prosenteissa : 100 
Senaste bearbetning : Suomi  |
Näringsinnehåll
| Ei sisällä | Laktoosi  |
| Ravintoarvoilmoituksen peruste | 100  g |
| Energiasisältö (kJ) | 1220  kJ |
| Energiasisältö (kcal) | 291  kcal |
| Rasvaa | 23.8  g |
| Rasvaa, josta tyydyttyneitä rasvoja | 22.2  g |
| Hiilihydraattia | 17.6  g |
| Hiilihydraattia, josta sokereita | 0  g |
| Proteiinia | 2.4  g |
| Suolaa | 1.5  g |
| B12-vitamiini | 2  mg |
| D-vitamiini | 5  mg |
| Viimeinen valmistuspaikka | Suomi |
| Brand Name | Porlammin |
| Pakkausmerkintä |
Made in Finland Flag with Key
Vegan society vegan logo |
| Packaging type code | Rasia |
| Handling Instructions Code Reference | Elintarvike |
| Säilytys- ja käyttöohjeet kuluttajalle (suomi) | +2-8C |
| Säilytys- ja käyttöohjeet kuluttajalle (ruotsi) | +2-8C |
| Säilytys- ja käyttöohjeet kuluttajalle (englanti) | +2-8C |
| Alin varastointilämpötila | 2 °C |
| Maximum storage handling temperature | 8 °C |
| Avatun tuotteen säilyvyys (päivää) | 4 pv |
| Valmistajan GLN | 6405006999992 |
| Valmistajan nimi | Porlammin Meijeri Oy |
| Yrityksen nimi | Porlammin Meijeri Oy |
| Yrityksen osoite | Myrskyläntie 1 A, 07820 Porlammi |
| Ruokavaliotieto | Vegan |





