McCain SureCrisp Max tikkuranskanperuna 10mm 2,5kg pakaste
8710438126549
McCain Foods Europe Bv.
Nyhet
Försäljningsenhet
ST
Försäljparti stl:
4
ST
Moms %:
13.5%
Delivery and availability
Produkttyp:
Beställningsprodukt
Om du vill köpa beställningsprodukter i minder partier, vänligen kontakta försäljnings- eller partihandelschefen i ditt område.
Salted 10mm French fries with a thick crisp coating, prefried and quick frozen
Ingredienser
Potatoes (87,6%), coating (7,4% ; modified starch, rice flour, dextrin, rice starch, turmeric powder, thickener (xanthan gum), colour (paprika extract)), sunflower oil (4.3%), salt.
Origin of product
| Country of manufacture | Netherlands  |
Nutritional properties
| No Added | Gluten  |
| Energy content (kJ) | 628  kJ |
| Energy content (kcal) | 149  kcal |
| fat, total | 4.3  g |
| fatty acids, total saturated | 0.5  g |
| Carbohydrates | 24  g |
| fibre | 2.3  g |
| Protein | 2.5  g |
| Salt | 0.70  g |
| Last processing | Netherlands |
| Brand Name | McCain |
| Storage type | Frozen goods |
| Packaging type code | Bag |
| Preparation | Deep fry |
| Handling Instructions Code Reference | Frozen product |
| Preparation instructions (Fin) | Friteerauskeitin: 175°C - 3:30 minuuttia . |
| Preparation instructions (Swe) | Fritös: 175°C - 3'30'' . |
| Consumer storage instructions (fin) | Säilytys ***-18°C. |
| Consumer storage instructions (swe) | Förvaring***-18°C. |
| Consumer storage instructions (eng) | Store at *** - 18 ° C. Do not re-freeze after thawing |
| Minimum storage handling temperature | -23 °C |
| Maximum storage handling temperature | -18 °C |
| Opened item lifespan (days) | 180 pv |
| Trade Item Key Words (Fin) |
tikkuperuna
rapea pottu pinnoitettu peruna ranskis ranskalainen; crunchy; crispy; |





