Metro broilerin rintafilee 150-180g n3kg maustamaton
2070083600006
Wihuri Metro-tukku
Försäljningsenhet
KG
Försäljparti stl:
3
KG
Sold in full sales amount only
Moms %:
13.5%
Delivery and availability
Produkttyp:
Hyllprodukt
Delicious and juicy, the Metro chicken breast fillet is the perfect choice for a healthy and tasty diet. Each 150-180 gram fillet is made from 100% Finnish chicken. Nutritionally, this fillet is also an excellent choice. It contains only 1.9 grams of fat and 21.7 grams of protein, but no carbohydrates. It is also low in salt, containing only 0.14 grams of salt.
Ingredienser
Chicken breast fillet (100 %, Finland)
Produktens ursprung
| Tillverkningsland | Suomi  |
Ingrediensernas ursprung
| Kyckling |
Ainesosan määrä prosenteissa : 100 
Kasvatuspaikka : Suomi  Teurastuspaikka : Suomi  Senaste bearbetning : Suomi  |
Näringsinnehåll
| Ei sisällä |
Gluteeni 
Laktoosi  |
| Ravintoarvoilmoituksen peruste | 100  g |
| Energiasisältö (kJ) | 443  kJ |
| Energiasisältö (kcal) | 105  kcal |
| Rasvaa | 1.9  g |
| Rasvaa, josta tyydyttyneitä rasvoja | 0.6  g |
| Hiilihydraattia | 0  g |
| Hiilihydraattia, josta sokereita | 0  g |
| Proteiinia | 22  g |
| Suolaa | 0.14  g |
| Viimeinen valmistuspaikka | Suomi |
| Brand Name | Metro |
| Packaging label | Goods from Finland Blue Swan |
| Packaging type code | Box |
| Trade Item Regulation Type Code | Animal id health mark |
| Consumer storage instructions (fin) | Säilytys +4 °C (max +6 °C) |
| Consumer storage instructions (swe) | Förvaring +4 °C (max +6 °C) |
| Consumer storage instructions (eng) | Storage +4 °C (max +6 °C) |
| Minimum storage handling temperature | 0 °C |
| Maximum storage handling temperature | 6 °C |
| Trade Item Key Words (Fin) |
kana
kanan broileri broilerin broilerileike broilerinpaistileike broilerin paistileike paistileike broilerinfilee broilerifilee broileri filee kanafilee kana filee |
| Trade Item Key Words (Eng) |
chicken
boneless chicken chicken file chickenfile chicken filee chickenfilee |
| Avainsanat (ruotsi) |
kyckling
kycklingfile kycklingfilee kyckling file kyckling filee kyckling lårfile kycklinglårfile |
| Lupatunniste | FI 215 EY |
| Valmistajan GLN | 6405857999998 |
| Yrityksen nimi | Wihuri Metro-tukku |
| Yrityksen osoite | Suokallionkuja 2, 01740 Vantaa |





