Merhav MSC Lemon fish 50g/5kg frozen food
17312740072187
Marenor AB
New
Sales unit
ST
Sales amount:
1
ST
VAT %:
13.5%
Delivery & availability
Product type:
Order product
If you want to buy order products in smaller quantities, please contact your C&C manager or sales manager
Merhav paneroitu sitruunan makuinen kalaleike jatkaa sitruunaturskan tarinaa. Sitruunakala on valmistettu alaskanseitistä. Tuotteessa on tuttu ja suosittu maku, mutta turskaa edullisemmalla hinnalla. Tuote on valmistettu alaskanseitistä Ruotsissa Marenorin tuotannossa.
Ingredients
ALASKAN POLLOCK (Gadus chalcogrammus) (61%), bread crumbs (WHEAT flour, salt, yeast, turmeric extract, coloring (E160c)), water, rape seed oil, potato starch, bread crumbs (WHEAT flour, antioxidant (E330), WHEAT protein, salt, natural flavour) WHEAT flour, salt.
Origin of product
| Country of manufacture | Sweden  |
| Catch method | Trawls  |
Nutritional properties
| Contains allergen(s) |
Fish and their derivatives in the product, 
Wheat and its derivatives  Cereals containing gluten and its derivatives  |
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 806  kJ |
| Energy content (kcal) | 192  kcal |
| fat, total | 7.3  g |
| fatty acids, total saturated | 0.6  g |
| Carbohydrates | 18  g |
| Sugars, total | 0.6  g |
| Protein | 14  g |
| Salt | 0.93  g |
| Additive Name |
E160c Paprika extract, capsanthin, capsorubin 
E330 Citric acid  |
| Catch Area Code | 67: Pacific, Northeast |
| Brand Name | Merhav |
| Packaging label | Marine Stewardship Council Label |
| Storage type | Frozen goods |
| Packaging type code | Box |
| Handling Instructions Code Reference |
Foodstuffs
Frozen product Do Not Refreeze |
| Preparation instructions (Fin) | Paistouuni: 200°C, n. 20 min Kiertoilmauuni: 180°C, 15-20 min. Ei sulateta ennen kypsennystä. |
| Preparation instructions (Swe) | Stekugn: 200°C, ca 20 min Varmluftsugn: 180°C, 15-20 min. Tinas ej före tillagning. |
| Consumer storage instructions (fin) | Säilytys -18°C tai kylmemmässä. |
| Consumer storage instructions (swe) | Förvaring -18°C eller kallare. |
| Consumer storage instructions (eng) | Storage -18°C or colder. |
| Minimum storage handling temperature | -25 °C |
| Maximum storage handling temperature | -18 °C |
| Manufacturer GLN | 7312746000002 |
| Manufacturer Party Name | Marenor AB |
| Contact Name | Oy Marenor AB |
| Contact Address | BOX 23, 456 23 Kungshamn, SWEDEN |





