Soos Remoulademajoneesi 2,5kg
6418047460376
Oy Snellman Ab
Myyntiyksikkö
KPL
ME1 koko:
1
KPL
Alv-%:
13.5%
Toimitus ja saatavuus
Tuotetyyppi:
Tilaustuote
Mikäli haluat ostaa tilaustuotteena olevia tuotteita pienemmissä erissä, ole yhteydessä alueesi myynti- tai pikatukkupäällikköön
The classic remoulade is suitable as breadfilling and a companion to fish.
Ainesosat
Rapeseed oil, water, tartar pickles [carrot, cucumber, sugar, vinegar, cauliflower, onion, water, salt, preservative (E202), natural flavoring], spices (sugar, waxy corn (E1422), preservatives (E270, E327, E202, E211), EGG YOLK powder 0.8% (EGG, salt, dried glucose syrup), salt, stabilizer (E415), flavoring), cucumber salad (cucumber, sugar, vinegar, modified corn starch, spices (onion, paprika, MUSTARD seed, cloves, basil, ginger), salt, gelling agent (E508), preservative (E211) , rapeseed oil, plant extract (turmeric), aromas), spirit vinegar, lemon juice.
Origin of product
| Country of manufacture | Finland  |
| Genetically modified code | Free from  |
Nutritional properties
| Contains allergen(s) |
Eggs and their derivatives in the product 
Mustard or its derivatives  |
| Free from allergen(s) |
Milk and its derivatives 
Sulfur Dioxide and Sulfits  Fish and their derivatives in the product,  Molluscs and its derivatives  Cereals containing gluten and its derivatives  Peanuts and its derivatives  Soybeans and its derivatives  Celery or its derivatives  Lupine and their derivatives in the product,  Tree nuts and its derivatives  Crustaceans and their derivatives  Sesame seeds or its derivatives  |
| Free From |
Lactose 
Gluten  |
| Energy content (kJ) | 1926  kJ |
| Energy content (kcal) | 467  kcal |
| fat, total | 47.4  g |
| Rasvaa, josta tyydyttyneitä rasvoja | 3.47  g |
| Hiilihydraattia | 10.7  g |
| Ravintokuitua | 0.24  g |
| Proteiinia | 0.45  g |
| Suolaa | 0.73  g |
| Lisäaineen nimi / E-numero |
E508 Kaliumkloridi 
E327 Kalsiumlaktaatti  E1422 Asetyloitu ditärkkelysadipaatti  E211 Natriumbentsoaatti  E202 Kaliumsorbaatti  E415 Ksantaanikumi  E270 Maitohappo  |
| Viimeinen valmistuspaikka | Suomi |
| Brand Name | Soos |
| Packaging type code | Bucket |
| Handling Instructions Code Reference | Foodstuffs |
| Consumer storage instructions (fin) | Kylmäsäilytys 0 - +4 °C |
| Consumer storage instructions (swe) | Kylförvaring 0 - +4 °C |
| Consumer storage instructions (eng) | Store in a fridge between 0 - +4 °C |





