Kotivara Salami snack Pepperoni 25 g
6409630002516
Kotivara Oy
New
Sales unit
ST
Sales amount:
30
ST
VAT %:
13.5%
Delivery & availability
Product type:
Order product
If you want to buy order products in smaller quantities, please contact your C&C manager or sales manager
Nicely bold. Kotivara Salami Snack Pepperoni brings just the right spicy kick and the familiar flavor of pizza to snack time. A high-protein and rich salami snack for everyday moments. Easy to take along on a trip, journey, to work, or when you crave something savory. Can be stored at room temperature. Made in Finland from Finnish meat. Edible casing.
Ingredients
Pork meat (Finland), salt, dextrose, spices (fennel, anise, black pepper, garlic), acidity regulator (E575), pork protein, flavourings (fennel, paprika, chilli, oregano, rosemary, garlic), antioxidant (E301), preservative (E250).Edible casing.
Origin of product
| Country of manufacture | Finland  |
Nutritional properties
| Free From |
Gluten 
Lactose  |
| High | Sodium Salt  |
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 1918  kJ |
| Energy content (kcal) | 463  kcal |
| fat, total | 40  g |
| fatty acids, total saturated | 17  g |
| Carbohydrates | 2.2  g |
| Sugars, total | 0.9  g |
| Protein | 24  g |
| Salt | 4.3  g |
| Raw material used in preparation (grams in 100g) | 152  g |
| Additive Name |
E301 Sodium ascorbate 
E250 Sodium nitrite  E575 Glucono-delta-lactone  |
| Last processing | Finland |
| Brand Name | Kotivara |
| Packaging label | Goods from Finland Blue Swan |
| Packaging type code | Wrapper |
| Handling Instructions Code Reference | Foodstuffs |
| Preparation instructions (Fin) | Syötävä kuori. |
| Preparation instructions (Swe) | Ätbart skinn. |
| Consumer storage instructions (fin) | Säilytys: +4...+22 °C |
| Consumer storage instructions (swe) | Förvaring: +4...+22 °C |
| Consumer storage instructions (eng) | Store at: +4...+22 °C |
| Minimum storage handling temperature | 4 °C |
| Maximum storage handling temperature | 22 °C |
| Trade Item Key Words (Fin) |
välipala
snäkki salami runsasproteiininen kuivaliha eväs salamipatukka retkisalami retkieväs proteiinivälipala pepperoni pepperonisalami |
| Manufacturer GLN | 6409639999992 |
| Manufacturer Party Name | Kotivara Oy |
| Contact Name | Kotivara Oy |
| Contact Address | PL 41, 90401 Oulu |





