Metro mozzarella-edam grated cheese 2kg lactose-free
6430075667732
Wihuri Metro-tukku
Försäljningsenhet
ST
Försäljparti stl:
5
KPL
Moms %:
13.5%
Delivery and availability
Produkttyp:
Hyllprodukt
Metro mozzarella-edam grated cheese is a delicious and versatile cheese product that is suitable for a wide range of cooking. Its rich flavour and melting properties make it the perfect choice for your dishes. You can use this delicious grated cheese for pizza, pasta, lasagnettes or gratins.
Ingredienser
MozzarellaJUUSTO (49,7 %) (pastöroitu MAITO (lypsymaa: Saksa), suola, hapate), edamJUUSTO (49,7 %) (pastöroitu MAITO (lypsymaa: useat Eu-maat), suola, hapate), maissitärkkelys.
Origin of product
| Country of manufacture | Finland  |
Nutritional properties
| Contains allergen(s) | Milk and its derivatives  |
| Free From | Lactose  |
| High | Sodium Salt  |
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 1320  kJ |
| Energy content (kcal) | 320  kcal |
| fat, total | 24  g |
| fatty acids, total saturated | 16  g |
| Carbohydrates | 1.1  g |
| Sugars, total | 0.1  g |
| Protein | 25  g |
| Salt | 1.8  g |
| Carbohydrates of which lact. | 0.01  g |
| Brand Name | Metro |
| Packaging type code | Packed, unspecified |
| Consumer storage instructions (fin) | +2 - +8 °C |
| Consumer storage instructions (swe) | +2 - +8 °C |
| Consumer storage instructions (eng) | +2 - +8 °C |
| Minimum storage handling temperature | 2 °C |
| Maximum storage handling temperature | 8 °C |
| Trade Item Key Words (Fin) |
juustoraaste
juusto raaste mozzarella-edam edam-mozarella mozzarella edam edam mozarella |
| Trade Item Key Words (Eng) |
cheese grate
grated cheese mozzarella-edam edam-mozarella mozzarella edam edam mozarella |
| Trade Item Key Words (Swe) |
riven ost
mozzarella-edam edam-mozarella mozzarella edam edam mozarella |
| Manufacturer Party Name | Jokilaakson Juusto oy |
| Contact Name | Wihuri Metro-tukku |
| Contact Address | PL 742, 01741 Vantaa |





